Číslo 8.198926. červen

OBSAH:
Úvod
KDO PRVNÍ UVIDÍ LETOS SÍRIA NA RANNÍ OBLOZE?
VÍTÁME MEZI NÁMI

 

Léto, které venku už pěknou dobu řádí, bylo teprve před pěti dny legalizováno vstupem Slunce do znamení Raka. Přesto teď bude řeč o hvězdě typicky zimní, nejasnější hvězdě oblohy, jiskřícím Siriovi. Během léta, které právě začalo, totiž dojde k heliaktickému východu Siria, kdy se za svítání poprvé ukáže před východem Slunce. Ve starém Egyptě k tomu docházelo shodou okolností v době, kdy se životodárný Nil rozvodňoval a vystupoval z břehů, aby udržel život mezi vyprahlými pouštěmi. Proto se Sirius stal pro Egypťany božstvem, nazývaným Sopdet - řecky se tato bohyně jmenovala Sóthis. Na našem obrázku je hieroglyfický nápis pocházející z chrámu bohyně Hathor v Dendeře: "Božská Sopdet probouzí Nil k začátku roku". U nás sice nemáme Nil, a začátek roku taky slavíme jindy, přesto však vyhlašujeme na prázdniny následující malou pozorovací soutěž:

OBSAHtisk 


KDO PRVNÍ UVIDÍ LETOS SÍRIA NA RANNÍ OBLOZE?

V létě (ať už o prázdninách nebo o dovolené) se najdou chvíle i na to, aby člověk vydržel až do rána, a sledoval (třeba i s triedrem), které hvězdy nad východem stačí vyjít ještě před tím, než nebe zesvětlá natolik, že hvězdy přestanou být vidět vůbec. Předehrou k Siriovi může být ranní východ Plejád (to byl ve starověkém Středomoří začátek období vhodného k mořeplavbě), Aldebarana s Hyádami, Oriona nebo Procyona. A na podzim pak můžete zkusit při heliaktickém východu spatřit hvězdu e Virginis, zvanou Vindemiatrix, což původně znamenalo Vinař - její první ranní východ oznamoval začátek vinobraní.

Do Amatérské prohlídky oblohy patří i taková pozorování - platné jsou jen pokusy pouhým okem, můžete si však hvězdu nejdřív najít v triedru, a teprve pak zkusit svůj neozbrojený zrak. Hodně štěstí, těšíme se na výsledky (i negativní), které samozřejmě zveřejníme.

OBSAHtisk 


VÍTÁME MEZI NÁMI

dva nové pozorovatele, víceméně oběti květnového semináře. Prvním z nich je

David KONEČNÝ, Šimáčkova 154, 628 00 Brno - Líšeň, který byl donedávna jen zarytým meteorářem, a kromě toho demonstrátorem brněnské hvězdárny.

Náš druhý nový kolega je až z jižních Čech:

Hynek FALTA, Javorová 5, 370 08 České Budějovice, patří spíš mezi mladší účastníky APO (začal studovat střední školu) a začínající pozorovatele. Prohlížet si však jeho pozorovací deník (pardon - nočník) je dost pěkným zážitkem - obsahuje mimo jiné i krásné kresby Měsíce, z nichž jednu jsme poskytli redakci Kozmosu a doporučili ke zveřejnění.

Za oba trpaslíky

OBSAHtiskLeoš Ondra