Číslo 12.19893. říjen

OBSAH:


V období, kdy začíná padat listí a noci se prodlužují, na přelomu září a října spousta kluků odchází do války. Většina z nich tomu neunikne. Takže i "apači" se dočkají. A tak se dočkal i Leoš. Od 29. září nastoupil základní vojenskou službu v Senici. Ještě než nás opustil, vám všem vzkazuje:

"Omlouvám se všem, kdo jste přijeli na setkání APO, které jsem sám sezval a kam jsem se nakonec nedostal. Stydím se za to tak, že bych se chtěl každému omluvit dopisem osobně, ale na to bohužel už nemám čas. Důvod mé neúčasti je prostý - na vojnu mě pánové povolali tak brzo, že jsem měl na vybranou dvě možnosti: buď pojedu do Ždánic, nebo ještě před vojnou uvidím svou drahou polovičku. Kterou možnost jsem si vybral, jste poznali a věřím, že to chápete."

Váš zelený trpaslík

To jsou tedy prozatím poslední slova Leoše.

K mé radosti od vás přicházejí pozorování za prázdniny. A není jich málo. Bohužel někteří pozorovatelé se již na delší čas odmlčeli. Proto dalšího Trpaslíka dostanou jenom ti z vás, kteří do 15. října pošlou záznamy pořízené během prázdnin z alespoň dvou nocí. Další nepříjemnou zprávou je zjištění, že se Trpaslík nelegálně kopíruje. Nežádáme sice dodržování autorských práv, ale Trpaslík kromě toho, že informuje, je i odměnou pro aktivní pozorovatele a naše spolupracovníky. Proto ilegální kopírování neschvalujeme. Že tiskařský šotek řádí i u nás, si možná všimli ti z vás, kteří marně sháněli Trpaslíka č. 9. Takový (omylem) neexistuje!!!

A nyní příjemné zprávy:

Získali jsme nové dva pozorovatele: a to Zdenka Roseckého ze Žďáru nad Sázavou, účastníka praktika Brod '88, Úpice '89, který vlastní Somet monar 25x100 vypůjčený z místní hvězdárny a kterého si získaly dvojhvězdy. Bohužel jak je téměř zvykem na domovské hvězdárně pozorovat nemůže. A dále pak jednoho z posledních mohykánů, dlouholetého pozorovatele meteorů, komet, planet, planetek a vynikajícího organizátora Petra Pravce, který sice pochází z Frýdku Místku, ale který je již navždy spjat s brněnskou hvězdárnou.

Došlo také k několika změnám v přístrojovém vybavení:

David Farinič má z prešovské hvězdárny!! vypůjčen Somet binar 25x100 a Petr Hlous získal od Leoše - Newton o průměru asi 21 cm.

V období samofinancování se dějí přímo divy - takže není divu, že v Brně bylo otevřeno nové Copy - centrum, kde je možné zhotovit kopii Uranometrie za asi 100 Kč (Nad 500 ks se zde totiž platí 0,30 Kč za stranu!). Několik z vás mě žádalo o její okopírování, či zapůjčení k okopírování. Bohužel jediná kopie je momentálně někde v jižních Čechách, kde se xeroxuje. Jakmile bude k dispozici, dám vám vědět.

Na závěr ještě něco trochu pozorovacího:

  • v atmosféře planety Jupiter se děje cosi podivného, zmizel totiž jeho jižní rovníkový pás
  • dle zpráv našich maďarských kolegů nastane 19. října zákryt hvězdy AGK3+090065 planetkou 30 Urania a to někdy mezi 23:08 - 23:28 SEČ. Pravděpodobnost předpovědi je poměrně malá, přesto podaří-li se vám odpozorovat zákryt (okamžik 1. kontaktu + jeho délku) rádi vaše pozorování (a nejen my) uvítáme.
To je tedy zatím vše

Výřez z Uranometrie, kde je zachycena hvězda AGK3+090065, jasnost asi 9 mag. Je označena křížkem a pomocnou šipkou.

PS: Zajisté jste si všimli, že Trpaslík vzniká na počítači. A to je velice hloupé zařízení, omluvte prosím některé prozatímní diakritické chyby.

Leoš se už také ozval z vojny. Má se dobře a všechny vás pozdravuje.

To jsou tedy poslední zprávy došlé těsně po uzávěrce.

OBSAHtiskTrpaslík Jirka Dušek