Číslo 15.19891. prosinec

OBSAH:
Na aktuální téma
Z jiného tisku


Zajisté víte, co se děje. Vše začalo 17. listopadu, kdy byla krvavě potlačena pokojná demonstrace studentů v Praze. Následovala řetězová reakce stávek všech vysokoškoláků, divadel, středních škol, vyhlášení úspěšné generální stávky, vznikem Občanského fóra (mimochodem vzniklo i na brněnské hvězdárně), změnou 4. článku Ústavy...

Prostě období, které lze charakterizovat jako POSLEDNÍ ZVONĚNÍ starému prohnilému byrokratickému systému a snad první náznaky vzniku opravdivého socialistického a demokratického státu. Proto taky ty klíče v rukou všech, kteří ukázali své názory v dnešních dnech.

V památný 17. listopad večer v době, kdy byli zrovna lidé na Národní třídě mláceni, došlo ke zvláštnímu jevu - z československého území byla vidět polární záře! Potvrzeno je v současnosti pozorování z Brna od Petra Pravce, z gottwaldovské hvězdárny, z Veselí nad Moravou a z Červeného Kostelce od Mirka Řezníčka. Rád bych uvítal informace i od ostatních pozorovatelů i s popisy pozorování.

V dnešním mimořádném čísle nesmí samozřejmě chybět ani nějaká proměnná hvězda. Přikládám mapku hvězdného okolí proměnné hvězdy R CMa. Jedná se o zákrytovou proměnnou hvězdu. Ta s periodou 1,1359405 dne mění jasnost z 5,7 na 6,3 mag. Není to sice mnoho, ale světelná křivka se může získat superpozicí odhadů z více nocí. Nejlépe je udělat jeden až dva odhady za noc a takto pozorovat R CMa alespoň 4 měsíce. Mapka je výřezem z Atlasu Coeli a jasnosti hvězd jsou uvedeny v decimagnitudách.

PS: Mé stanovisko k událostem: dnem 21.11. jsme se připojil k petici 12 bodů, Občanského fóra, Několik vět a Charty 77.

ÚPS: Protože jsem zřejmě byl po jistou dobu sledován státní bezpečností (kromě jiného mi nedošly téměř žádné písemnosti), prosím, abyste mi znovu poslali vaše poslední pozorování.

ÚÚPS: Pozorovací projekt JAKUDO se rozběhne od 1. ledna 1990 jako novoroční dárek.

Ještě jednou AHOJ!

OBSAHtiskJirka DušekUkázka z informačního zpravodaje PROTO, který vydává FV SSM fakulty žurnalistiky

OBSAHtisk