Číslo 7.198923. červen

OBSAH:
Úvod
MESSIERŮV KATALOG
ČERNOU DÍRU
BÍLÍ TRPASLÍCI INFORMUJÍ A PROSÍ

 

Tato extravagantní kresba je podobizna proslulé kulové kupy M 13 v Herkulu. Zhotovil ji kolem roku 1850 Bindon Stoney při pozorování 72-palcovým (182 cm) reflektorem Lorda Rosse. Nejnápadnějším detailem jsou tři temné trhliny, souměrně vybíhající od středu kupy k okrajům. W. S. Houston ve Sky and Telescope píše, že jejich existence byla potvrzena vizuálním pozorováním až v posledním desetiletí. Je možné, že někdo s bujnou obrazotvorností něco takového viděl, a dost možná mají temné skvrny v kulovkách skutečný podklad (mezihvězdný prach), ale těžko to mělo tak souměrnou podobu. Slovo obrazotvornost je tady nejvýstižnější. Lidské oko se v průběhu vývoje vytvořilo z části lidského mozku - je jeho spojením s vnějším světem, a mozek vlastně rozhoduje o tom, co přesně uvidíme. Ostatně jen díky obrazotvornosti či fantazii vznikla souhvězdí, připomínající nejrůznější příšery, postavy či předměty. A všichni víte, že obyčejný mrak na obloze může připomínat prakticky cokoliv, stejně jako třeba některé otevřené hvězdokupy.

Jak už vám psal Jirka v minulém trpaslíku, nastupuji za několik dní na hvězdárně v Úpici ve východních Čechách. Přesouvám se tam natrvalo, i když teď jenom na tři měsíce, pak mě dva roky bude živit armáda. APO tak bude mít dvě centra, na organizaci projektu se však vůbec nic nemění. S Jirkou budeme udržovat neustálé spojení, a já budu do Brna často jezdit. Bílý trpaslík bude vycházet beze změn, jenom ho bude dva roky vydávat jen jeden z nás, pozorování posílejte výhradně Jirkovi, který bude APO během mé vojny řídit. Píšu teď ostošest další a další pokračování Zajímavostí noční oblohy do Kozmosu, takže by měly vycházet bez přestávky. V Úpici budu pak mít nejenom oblohu, kde je ještě vidět Mléčná dráha, ale i Astrozpravodaj po ruce. Pokud se budete se mnou potřebovat spojit ještě do začátku října, pak pište na adresu Leoš Ondra, Hvězdárna, pošt. přihr. 8, 542 32 Úpice (tel. 0439 932289).

OBSAHtiskLeoš Ondra


MESSIERŮV KATALOG

Všechny podklady pro Messierův katalog už mám po ruce, takže je jenom otázka času, kdy vyjde v Astrozpravodaji. Mimochodem - dlouho slibované dvojčíslo 1,2/89 vyjde do čtrnácti dnů. Pro zajímavost jsem však z překladu prof. Škrabala vybral několik ukázek:

M 51 "Velmi slabá mlhovina bez hvězd, u ucha Chrtů (Honících psů), (leží) severněji, pod hvězdou ? ohonu Velké Medvědice, 2. velikosti; pan Messier objevil tuto mlhovinu 13. října 1773, při pozorování komety, která se toho roku objevila. Obyčejným dalekohledem 3 1/2 stopy (délky) ji lze vidět jen obtížně: blízko ní je hvězda 8. velikosti. Pan Messier uvádí její polohu v mapě komety pozorované v 1. 1773 a 1774. Mémoires de l´Académie 1774, příl. III. Je dvojitá, každá (mlhovina) má jasný střed, (ty jsou) od sebe vzdálené 4´35". Obě atmosféry se dotýkají. Jedna je slabší než druhá. Znovu prohlédnuta mnohokrát."

M 57 "Kupa světla umístěná mezi g a b Lyry, objevena při pozorování komety 1779, která procházela v těsné blízkosti: zdá se, že se tato kupa světla, která je okrouhlá, skládá z velmi malých hvězd: nejlepšími dalekohledy je však nebylo možné spatřit, a zůstává pouze podezření, že je tomu tak. Pan Messier uvádí tuto kupu světla na mapě komety z roku 1779. Pan Darquirer, v Toullouse, objevil tuto mlhovinu, když pozoroval tuto kometu a uvádí: ,Mlhovina mezi g a b Lyry; je velmi matná, avšak zřetelně ohraničená; je velká jako Jupiter, a vypadá jako pohaslá planeta.´ "

OBSAHtisk 


ČERNOU DÍRU

jste ještě určitě neviděli, a nikdy ani neuvidíte. Určitě jste však četli nebo slyšeli o rentgenovém zdroji Cyg X-1, který je jedním z nejvážnějších kandidátů na dvojhvězdu, jejíž jedna složka je černou dírou. Teď máte možnost spatřit druhou složku, modrého veleobra HDE 226868, který kolem záhadného tělesa obíhá jednou za asi 5 dní - v mapce je tato hvězda 9. velikosti označená šipkou.

OBSAHtisk 


BÍLÍ TRPASLÍCI INFORMUJÍ A PROSÍ

  • nejdřív vám děkujeme za další pozorování, která nám docházejí i přesto, že počasí za moc nestojí.
  • rozhodli jsme se, že ještě před definitivním průvodcem po obloze vyjde jeho skromnější verze, obsahující jen nápadnější objekty; bude potřeba řadu z nich pečlivě prohlédnout přednostně - seznam dáme do některého prázdninového trpaslíka
  • snažně vás prosíme: pokud máte pozorování druhu viděl jsem tu a tu galaxii triedrem, apod., má to význam jen pokud uvedete meznou hvězdnou velikost v okolí objektu!
  • spolupráce s maďarskými proměnáři se dostala do rutinní podoby - posíláme každý měsíc výpisy odhadů hvězd, které jsou v jejich programu. Pokud proto máte odhady proměnných, jejichž mapky jsme zveřejnili v trpaslících, nebo hvězd typu Mira Ceti, pošlete nám je, předáme je dál.
Tak a to je pro dnešek všechno. Příště už vás pozdravím z východních Čech, kde je Adršpach coby kamenem dohodil a Sněžka na dohled. Takže pěkné letní dny a noci. Ahoj za oba trpaslíky.

OBSAHtiskLeoš Ondra