Číslo 10.198925. srpna

OBSAH:
 
ASTRO
BÍLÍ TRPASLÍCI INFORMUJÍ A PROSÍ


Zdravím vás všechny z Úpice, a to za oba trpaslíky, protože Jirka si užívá na chmelu. Takže po dlouhé odmlce znovu vychází Bílý trpaslík. To odmlčení nebylo způsobené tím, že by nebylo o čem psát a informovat, ale ukázalo se, že dávat cokoli dohromady o prázdninách a dovolených, a navíc ze dvou míst, je skoro neproveditelné. Já sám mám navíc spoustu práce než zmizím na dva roky. Podle možností (a hlavně počasí) se snažím pozorovat, obloha je tady skvělá a dalekohledy, ač trochu hodně zanedbané, jsou přímo historické. Například je mezi zdejšími poklady i dalekohled, který vlastnil Antonín Bečvář, a který s ním putoval z Brandýsa nad Labem na Skalnaté Pleso a zase zpátky, aby se pak z jeho pozůstalosti dostal sem. Má zásluhu i na vzniku Atlasu Coeli -- jenom by si už jako historická památka zasloužil víc péče, nehledě na to, že by se pak s ním dalo pozorovat.

OBSAHtisk 


ASTRO

A jsem tady přímo u pramene, kde vzniká náš zpravodaj Astro. Což je jeho skutečný název, Astrozpravodaj už je nedorozumění. Pokud ho už máte objednaný, víte, jak vypadá nová rubrika, ostatně její obsah jsem poslal i těm hříšníkům, kteří Astro neodebírali. Letos vyjde ještě jedno dvojčíslo stejného rozsahu (v něm bude mj. Jirkův článek o pozorování Jupitera, výsledky pozorování zákrytu 28 Sgr Titanem -- přislíbil sepsat ing. Maleček z Valmezu, první výsledky programu P/Brorsen -- Metcalf aj). Od nového roku bude (pokud se situace nezhorší a hvězdárna bude mít i nadále možnost vlastního tisku) vycházet pravidelně 10 čísel ročně. V rozsahu 20 stran najdete kromě naší rubriky i jednotlivá pokračování Messierova katalogu, pravidelnou rubriku zveřejňující synoptické mapy Slunce po jednotlivých otočkách -- přislíbil dodávat pan Schmied z Kunžaku, a především horké aktuality, někdy jen několik dní staré. V současné době máme náklad 350 kusů, budeme ho však muset zvýšit, protože zájemců na základě reklamy v Říši a Kozmose je hodně. Jestli ovšem budou pozorovat, je úplně jiná otázka...

OBSAHtisk 


BÍLÍ TRPASLÍCI INFORMUJÍ A PROSÍ

  • otáčení hvězdné oblohy mě odměřuje do vojny ještě několik týdnů, a chtěl bych do zásoby napsat pokračování do Kozmosu alespoň na rok 1990. Proto vás moc prosím -- pokud máte pozorování objektů M 5, M 8 (Laguna) nebo M 20 (Trifid), pošlete mi je co nejdřív. Pokud vám to počasí (v tomhle létě úplně strašně neastronomické) dovolí, zkuste je v nastávajícím novu ještě pozorovat a pošlete mi výsledky nejpozději do 20. září, nejlíp okamžitě. Čekám taky na vaše zkušenosti z pozorování proměnné hvězdy v kupě M 5 (a to i negativní!).
  • pokud máte pozorování zatmění Měsíce, to znamená okamžiky vstupů kráterů do stínu, pošlete je se všemi náležitostmi co nejdřív na adresu: Marek Vorel, Hvězdárna, 616 00 Brno. Marek se chystá pozorování zpracovat a Roman Piffl z Kozmosu se ho chystá donutit k tomu, aby to bylo hotové už pro č. 1 Kozmosu. Oběma přeji hodně úspěchů.
  • proměnná hvězda R CrB (viz. Kozmos č. 2, str. 66, kde najdete i mapku) začíná, jak nás upozornil Attila Mizser, opět slábnout; podle oficiálních údajů z cirkuláře Mezinárodní astronomické unie (IAUC č. 4834) měla 12. srpna 7,1 mag -- podle mého skromného odhadu triedrem 10x50 měla v noci 23./24. srpna 7,9 mag. Pozorování opět pošlete (Jirkovi) vždy po jejich skončení.
  • spolupráce s maďarskými dvojhvězdáři, konkrétně s kolegou Vaskútim, skvěle pokračuje, a to hlavně zásluhou Petra Adámka, který překládá z a do maďarštiny. V maďarském Meteoru nám zveřejnili první popisy dvojhvězd. Jak mě tak napadá, pozorujeme v APO dvojhvězdy prakticky jenom my s Jirkou, a to je škoda.
  • navazujeme kontakty s americkými kolegy. V anglicky mluvících zemích se ten druh pozorování, kterému se věnujeme v APO, označuje jako DEEP SKY (observing). To doslova znamená pozorování hlubin oblohy, a je to současně i název časopisu, který vydává Kalmbach Publishing Co.. Věnuje se výhradně těmto věcem, vychází čtvrtletně a stojí pouhé 3 US dolary. První číslo jsme dostali zatím zdarma, chceme si však Deep Sky předplatit. Příspěvky se týkají hlavně pozorování velkými dalekohledy, často s použitím speciálních filtrů, které ukážou mlhoviny velmi ostře, řada informací je však zajímavá i pro československé amatéry s menšími dalekohledy a bez filtrů.
  • Časopis Deep Sky má taky rubriku, kde zveřejňuje pozorování došlá na objednávku od čtenářů (a pozorovatelů). Na příští číslo autor sbírá pozorování galaxií v Pegasu. Pokud tedy bude v nastávajícím novu počasí, prosíme ty z vás, kdo mají větší přístroje, aby zkusili pozorovat následující objekty a pozorování nám ihned poslali (kresby vítány): NGC 7448, 7454, 7469, 7479 a NGC 7619-26. V Urance je najdete na listech 213 a 214.
Takže se s váma zatím loučím a přeju dobré počasí. Úplně nakonec přidávám ukázku z maďarského časopisu Meteor (č. 6/1989) -- kresbu kráterů Maginus, zhotovenou Zoltánem Viciánem (refl. 25 F 300 cm, zv. 200x). Taková kresba není v časopise našich kolegů vůbec výjimkou!

Tak ahoj,

OBSAHtiskLeoš Ondra