OBSAH:
Toto číslo jsem graficky vyzdobil záznamem jednoho neobvyklého úkazu. Attila Mizser nám začal posílat i expresní zpravodaj časopisu Meteor (Meteor Gyorshirek), v jehož posledním čísle byla i předpověď zákrytu jasné hvězdy ve Vozkovi, 5 Aurigae, planetkou 89 Julia. Hvězda se měla hlídat už za ranního svítání, 1. září od 3 h 30 min UT. Přitažlivost úkazu zvyšovala i okolnost, že hvězda je vizuální dvojhvězdou (složky 6,0 a 9,7 mag, 3,2", 263°) snadno rozlišitelnou ve středních dalekohledech. Zprávu o zákrytu jsme poslali několika pozorovatelům s většími přístroji. Veškeré zprávy (od Honzy Mánka z Petřína, Milana Antoše z Jablonce n./Nisou, Honzy Horkého z Hostálkova i Tomáše Rezka z Brna) byly sice negativní, Milanovi však dvojice hvězd a Julia připravily tak krásnou podívanou, že jsem neodolal a uvádím jeho skicu i popis:
"Za ideálních podmínek, pouze turbulence nedovolovala použít větší zvětšení, jsem pozoroval od 5:00 SELČ, Cassegrainem 300 F 4750, zv. 120x. Obě složky 5 Aur i planetku Julia (měla 11,2 mag), jsem viděl dobře. Zhruba po 2 minutách již byl patrný pohyb. Planetku jsem pozoroval do 5:12, kdy pro příliš velký jas hlavní složky 5 Aur přestala být viditelná. Ze směru a rychlosti pohybu bylo patrné, že planetka míří spíše ke slabší složce a že k event. zákrytu dojde zhruba v 5:20. Pozoroval jsem nepřetržitě do 5:28, k zákrytu bezpečně nedošlo (nebo musel být kratší než asi 1 s, což jsou asi normální výpadky pro oko při delším pozorování). V tu dobu se, i přes velmi pokročilé svítání objevila planetka na druhé straně a já jsem ji dále sledoval až do 5:41, kdy již bylo opravdu dost světla (očima jsem našel pouze Capellu a Jupitera)." Tuto kouzelnou zprávu zveřejníme i pro ostatní astronomy amatéry v nejbližším ASTRO, všechny došlé zprávy o zákrytu posílám do Maďarska.
VÍTÁME MEZI NÁMI NOVÉHO POZOROVATELE,
Miroslava Řezníčka, Jiráskova 54, 549 41 Červený Kostelec
Jeho trvalé bydliště a pozorovací stanoviště je jenom několik kilometrů na jih od Úpice, kde letos pozoroval na každoroční expedici. Zkouší pozorovat proměnné a poslal i několik prvních pozorování do APO. Doufejme, že mu chuť poznávat hvězdnou oblohu vydrží. Vlastní kromě triedru i Somet (monar) 25x100.
POZORUJTE DRUHOU NEJJASNĚJŠÍ NOVU
Ukazuje se však, že i teď, skoro století po výbuchu, je GK Per jako proměnná hvězda velmi čilá. Normálně má něco kolem 13 až 14 mag, čas od času však prodělává zjasnění až k 10 či 11 magnitudám, kdy je pozorovatelná i Sometem 25x100 nebo běžnými refraktory hvězdáren. Jedno takové zjasnění (trvají několik týdnů či měsíců) právě teď probíhá. Zkuste proto bývalou novu pozorovat - přikládáme příslušný list z Uranky i mapku poskytnutou kolegou Mizserem.
Takže to je pro dnešní noc (za chvilku bude svítat) všechno, já jdu spát a vy pozorujte! Ahoj
![]()
|