Číslo 1.198914. března

OBSAH:
Bílí trpaslíci informují a prosí
Maďarští dvojhvězdáři
Pozorujte galaxii M 101
Stručné informace o pozorovatelích zapojených do APO

Bílí trpaslíci informují a prosí

Toto naše informační dílo jako prostředek péče o všechny aktivní pozorovatele Amatérské prohlídky oblohy, budeme vydávat podle potřeby a možností. Všichni ho budou dostávat samozřejmě zadarmo, všichni do něj samozřejmě mohou mluvit.

  • pošlete co nejdřív svá nová pozorování, pokud jste zatím neposlali stará popřípadě vůbec žádná, pošlete taky. A to formou výpisu ze svého pozorovacího deníku, kresby (kopie) vítány. Veškerá pozorování budeme shromažďovat a vést evidenci toho, co je ještě potřeba pozorovat. Veškeré popisy z našeho archívu jsou přístupné všem pozorovatelům -- o výpisy žádejte pokud možno co nejméně, jinak se z pozorovatelů proměníme v byrokraty. Z tohoto archívu budeme vybírat pozorování pro novou rubriku Astrozpravodaje, popř. pro Kozmos.
  • pracuje se na překladu originálního Messierova katalogu, který není jen tabulkou čísel, ale obsahuje i popisy objektů. Prof. Emil Škrabal přeložil text a namluvil na kazetu. Po začištění ho chceme publikovat, nejlépe v  Kozmosu, s řadou komentářů. S tím souvisí naše výzva: pokud ovládáte jakýkoli jazyk kromě angličtiny, dejte vědět, máte jedinečnou možnost mít článek. Žádaná je hlavně němčina, francouzština a maďarština (to není vtip).
  • s maďarskými amatéry, kteří pilně pozorují všechno, a tedy i to, co je obsahem APO, jsme navázali kontakty, bouřlivě se rozvíjejí. Viz dále.
  • do Úpice jsme poslali první náplň nové rubriky -- v dalším můžete samozřejmě přispívat přímo tam. První náplň je bohatě provázena obrázky a mapkami.
  • v příloze tohoto trpaslíka najdete kopii (zmenšeninu) atlasu Uranometria 2000.0, a to nejvýraznější části kupy galaxií v Panně -- doufáme, že vám bude dobrým průvodcem a způsobí příliv pozorování.
  • kdyby vám to nevadilo -- nemohli bychom si vzájemně tykat?
  • nevíte o nějakém nevyužitém pozičním mikrometru pro měření vizuálních dvojhvězd? -- potřebovali bychom půjčit nebo koupit.
  • proslechlo se, že jeden z nás navazuje kontakty s jedním Kanaďanem, který má 50cm dalekohled.

OBSAHtiskLeoš Ondra, Jiří Dušek


Maďarští dvojhvězdáři

Před časem jsme poslali dopis vedoucímu skupiny maďarských pozorovatelů dvojhvězd György Vaskutimu, s informací o našem pozorování, o projektu, s nabídkou spolupráce a výměny informací. Z odpovědi vybíráme: skupina kolegy Vaskutiho má několik zrcadlových dalekohledů (žádný refraktor), všechny nad 20cm, dva výborné kvality. Svá pozorování dvojhvězd, velice podobná našim popisům (ovšem maďarsky) publikují ve svém dvojměsíčníku pro pozorovatele Meteor. K dispozici mají některé užitečné příručky a katalogy, které nemáme my a naopak. Věří, že spolupráce bude velmi plodná, žádají o zaslání Kozmosu a nabízejí publikaci našich pozorování v MLR. První materiály jsme našim maď. kolegům poslali dnes.

OBSAHtiskLeoš Ondra, Jiří Dušek


Pozorujte galaxii M 101

A to proto, že bude hlavním objektem Zaujímavostí nočnej oblohy v č. 2/1990 Kozmosu. V letošní dvojce budou jarní dvojhvězdy, teď začínáme pracovat na pětce.

Přikládáme výřez z Uranky -- odhadujte její úhlovou velikost (pomocí dvojice hvězd, které jsme v její blízkosti označili písmeny A a B) -- triedrem nebo velkým dalekohledem, to je jedno. Pokud máte střední přístroj, pátrejte po galaxiích v  její blízkosti (v Sometu je vidět přinejmenším NGC 5474) -- budou však asi drobounké. A pro dalekohledy tak kolem 20cm je tady taky práce -- bylo by velmi potřebné zjistit, jak jsou vidět jednotlivá obří oblaka ionizovaného vodíku v této galaxii -- NGC 5447 atd., značené čtverečky. Některé tyto objekty by měly ležet v disku galaxie a vypadat jako zjasnění; přinejmenším NGC 5471 je určitě vidět jen jako slabá hvězdička mimo galaxii. Kreslete proto nejenom galaxii, ale i hvězdy v jejím těsném okolí. Těsnějším, než znázorňuje uvedená kresba (Sometem 25x100).

OBSAHtiskLeoš Ondra, Jiří Dušek


Stručné informace o pozorovatelích zapojených do APO

  • Leoš Ondra, Škrétova 6, Brno, 621 00; účastník mnoha pozorovacích akcí, zkušený pozorovatel a vedoucí projektu APO. V současnosti suduje VŠ obor fyzika pevných látek. K dispozici má přístroje brněnské Hvězdárny, sám také vlastní Cassegrain o 220 mm.
  • Jiří Dušek, B. Němcové 8, Brno, 612 00; "dítě" pozorovací akce Čingov 1987, účastník několika dalších expedic. "Pravá ruka" Leoše v projektu APO. Nyní má před maturitou a pokusí se o VŠ. Působí stejně jako Leoš na brněnské hvězdárně.
  • David Farinič, Budovateľská 4, Prešov, 080 01; začínající pozorovatel, který přes obtíže působí na prešovské hvězdárně. Sám má triedr 10x50. Byl účastníkem pozorovacího soustředění Uherský Brod 1988. Studuje střední školu.
  • Petr Hlous, Evaň 32, Libochovice, 411 17; jeden z nejaktivnějších začínajících pozorovatelů (účastník soustředění Uherský Brod 1988), vlastní triedr 10x50.
  • Kamil Hornoch, Lelekovice -- Paseky 393, pošta Česká, 664 31; patří mezi zkušené pozorovatele, vlastní NEWTON 110/1000 a dělostřelecký binar, má také přístup na brněnskou hvězdárnu. Studuje střední školu.
  • Filip Hroch, Lelekovice 144, 664 31; jeden z nejzkušenějších pozorovatelů meteorů a demonstrátor brněnské hvězdárny. Studuje střední školu. K pozorování využívá somet binar 25x100 a triedry. Má také přístup na hvězdárnu ve Vyškově.
  • Tomáš Hudeček, Ráj 4, Brno -- Slatina, 627 00; brněnský demonstrátor a začínající pozorovatel. Vlastní Newton 100/1000 a má zapůjčený Somet binar 25x100 a triedr 10x50 z brněnské hvězdárny. Studuje střední školu.
  • Marcela Macková, Ivaň 95, Prostějov 2, 796 02; dosud jediná (i když začínající) pozorovatelka v našich řadách. Patří mezi nejaktivnější pozorovatele. Vlastní monar 25x100 a triedr 10x40, má také přístup na prostějovskou hvězdárnu. Byla účastnicí pozorovacího soustředění Uherský Brod 1988. Samozřejmě, že studuje střední školu.
  • Pavel Marek, Průmyslova 1123, Hradec Králové, 500 02
  • Martin Navrátil, Škroupova 724, Hradec Králové, 500 02
  • Petr Jiskra, Budovatelská 829, Hradec Králové 3, 500 03 Všichni tři působí v Hradci Králové, na místní hvězdárnu však mají omezený přístup. Vlastní několik větších amatérsky postavených dalekohledů. Patří mezi aktivní pozorovatele meteorů, proměnných hvězd a planet.
  • Dr. Karel Tomek, Přibyslavice 196, p. Okříšky, 675 21; původně odchovanec třebíčské hvězdárny, má půjčený Somet 25x100 a krásnou tmavou oblohu; zajímají ho galaxie (vede bohatou korespondenci se zahraničím, takže má obsáhlou databanku informací), takže je jasné, co chce pozorovat.
  • Jan Horký, Hostákov 57, p. Vladislav, 675 01; jak vidět z PSČ, má také přístup k třebíčské třicítce; sám vlastní 21cm Newtona, krásnou oblohu (ve svém přístroji má mhv až 14,5 mag) a chce pozorovat hlavně galaxie a planetární mlhoviny.
  • Milan Antoš, Táboritská 8, Jablonec n. / Nisou, 466 01; první fotograf mezi námi -- vlastní 30cm Cassegrain (především pro vizuální pozorování) a komoru Aeroxenar -- viz Kozmos č. 5/88, rubriku Napište o svém dalekohledu.
  • Kamil Brančík, Moravská Nová Ves 165, 691 55; pozorovatel proměnných hvězd, má 12cm reflektor; pozorovací podmínky nejsou ideální, chce pozorovat jednotlivé zajímavé hvězdy a dvojhvězdy.
  • Petr Kučera, Hvězdárna, Ždánice 696 32; pozorující ředitel hvězdárny!, před časem dezertující z hvězdárny třebíčské; na hvězdárně má mj. 20cm refraktor a 25cm Cassegrain; ze všeho nejvíc pozoruje proměnné.
  • Jiří Roškot, Neuměřice 152, p. Olovnice, 273 26; účastník pozorovacího praktika Uh. Brod ´88, začínající pozorovatel, pozoruje triedrem 7x50.
Tak to jsme zatím všichni, pokud se k našemu společnému projektu ještě někdo přidá, dočtete se o tom příště.

OBSAHtiskJirka Dušek